Leczą smutki, zabliźniają rany. Mowa o …Lodach. Wbrew pozorom i istniejącej opinii na temat lodów jaką ciągle słyszymy lody nie tuczą a wręcz przeciwnie, pomagają nawet w zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Jak to możliwe? Wapń zawarty w lodach wspomogą proces odchudzania.

Zwiększa zdolność organizmu do spalania tłuszczy. Wapń dobrze wpływa również na stan kości i zębów. Faktem też jest , że podczas spożycia lodów organizm ochładza się, temperatura nieco spada, aby powrócić do normalnej ciepłoty konieczne jest ogrzanie które powoduje zużycie energii czyli spalenie kalorii. lody są wartościową przekąską, znacznie mniej kaloryczną od czekolady, batonów czy też wafelków.


Leczą smutki? Zjedzenie słodkiej przekąski uruchamia w naszym organizmie szereg przemian, które prowadzą do zwiększenia stężenia hormonu zwanego serotoniną. Mózg odbiera to jako nagrodę. Dlatego jedzenie lodów odczuwamy jako przyjemność. Ale na tym nie koniec: Kiedy kubki smakowe na języku poczują słodycz, nasz organizm zaczyna produkować endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Endorfiny poprawiają nastrój i potęgują odczuwanie przyjemności.
W ten właśnie sposób nasze zamiłowanie do lodów tłumaczą chemicy.
Zabliźniają rany? Lekarze często polecają lody by przyspieszyć proces gojenia się ran, np. po wycięciu migdałków. Oziębienie wywołane spożycie lodów powoduje kurczenie sie naczyń krwionośnych, co często w połączeniu z witaminą C (zawartą w lodach) przyspiesza proces naprawy uszkodzonych tkanek. Paradoksalnie, lody mogą być także ulgą dla bolącego gardła.

Obawiasz się bólu gardła po spożyciu lodów? Zupełnie niesłusznie. Mimo że zimna przekąska powoduje gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych, nie osłabia to błony śluzowej i nie sprawia, że gardło staje się bardziej narażone na atak chorobotwórczych drobnoustrojów. Po lodach zjedzonych w upalny dzień nie zachorujemy na anginę z powodu gwałtownej zmiany temperatury. Jeśli zachorujemy, winne temu będą np. wrodzone skłonności, osłabienie układu odpornościowego lub niedoleczona infekcja. Lody jedzone z umiarem przez cały rok wręcz hartują gardło i uodporniają na infekcje.

 


Piwniczna Zdrój

ul. Rynek 16 CENTRUM

tel. kom. 669 906 999

biuro@florencja.eu