Piwniczna Zdrój - malownicze miasteczko uzdrowiskowe, położone nad brzegiem Popradu, u podnóża góry Kicarz ( 703m n.p.m), w Sercu Beskidu Sądeckiego. Doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji. Na osoby ceniące ciszę i błogi spokój czekają liczne trasy spacerowe oraz szlaki turystyczne gdzie można obcować z naturą i zachwycać się pięknem piwniczańskiego krajobrazu. Doskonałym punktem obserwacji jest wieża widokowa (20m) na Eliaszówce oraz platforma widokowa w Parku Węgielnik- Skałki.
Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą bez ograniczeń uprawiać sporty zarówno letnie jak i zimowe. Latem wielką popularnością cieszy się kolarstwo górskie oraz nording walking. Zimą zaś miłośnicy białego szaleństwa mogą dać upust swojej energii na stokach narciarskich w pobliskiej Wierchomlii oraz Kokuszce. Stacje te znajdują się na terenie gminy zatem wszystko w zasięgu ręki.
Mieszkańcy Piwnicznej zwani są Czarnymi Góralami lub też Góralami Nadpopradzkimi. Dawne tradycje i zwyczaje są kultywowane przez zespoły regionalne. Gwara jest wciąż żywym językiem, na dowód tego powstaje wiele wierszy pisanych językiem przodków.
Piwniczna ma niezwykłe bogactwo jakim są wody mineralne zwane wodami kwaśnymi. Charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych. Mają właściwości lecznicze, zalecane w leczeniu żołądka, dwunasticy i stanów zapalnych jelit. W ośrodkach wypoczynkowo - leczniczych wody te wykorzystywane są w kąpielach mineralnych oraz w inhalacjach.

Więcej na temat miasta Piwnicznej Zdrój i regionu znajdziesz również na stronie: www.turystyka.piwniczna.pl

 


 

Muzeum Regionalne TMP

Znajduje się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej – Zdroju. Zgromadzono w nim wiele eksponatów będących świadectwem minionych lat. Posiada ono unikatową, największą w Europie kolekcję dawnego sprzętu narciarskiego (gromadzoną przez Zygmunta Bielczyka) – narty biegowe i zjazdowe. Bogactwem muzeum jest również zasobny dział etnograficzny ze zbiorami sprzętu domowego i gospodarskiego, narzędzi rzemieślniczych, strojów i zabytkami dawnego rękodzieła.

 

 

 

PIJALNIA ARTYSTYCZNA

W niepowtarzalnym klimacie Pijalni Artystycznej można napić się naturalnej wody mineralnej „Piwniczanka” i dobrej kawy. To miejsce gdzie promowana jest lokalna kultura, dlatego też można wysłuchać koncertu i obejrzeć wystawę, zobaczyć ciekawe przedstawienie.

 

 

 

 

KĄPIELISKO NA RADWANOWIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPŁYW DOLINĄ POPRADU

Przedzierający się przez Karpaty Poprad tworzy malowniczy przełom rzeczny, dlatego też pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną Zdrój i Rytrem przygotowano atrakcję turystyczną w postaci spływu niezatapialnymi łodziami, sterowanymi przez flisaków. W trakcie tej przejażdżki można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spławiający tędy drewno czy kupcy przewożący swoje towary z Wegier.

 

 

 

PARK I PIJALNIA WÓD MINERALNYCH „U ŹRÓDEL SW. KINGI” W GŁĘBIOKIEM

Źródło zostało odkryte w 1814r. przez Pasterza Michała Cięciwę, jako jedne z pierwszych w Dolinie Popradu. Woda zmineralizowana ze Zdroju „KINGA” wskazana jest do picia i kąpieli szczególnie przy następujących schorzeniach: choroba wrzodowa, przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, stany rekonwalescencji , nerwice. Po zaspokojeniu pragnienia można pospacerować ścieżkami, odpocząć w zaaranżowanych siedziskach przy stawie, wsłuchać się w odgłosy natury, podziwiać piękne krajobrazy Doliny Popradu z wieży widokowej. Z Parku i Pijalni można pójść na „Cyrlę” i dalej głównymi beskidzkimi szlakami na „Łabowską Halę” i Pasmo Jaworzyny Krynickiej.

Więcej informacji znajdziesz również na stronie: www.parkswkingi.pl

 

STADNINA KONI (ŁOMNICKIE)

Miłą atmosferę oraz niezapomniane wrażenia gwarantuje Ośrodek Jazdy Konnej. Mogą z niego korzystać zarówno osoby zainteresowane rozpoczęciem nauki jazdy konnej oraz osoby chcące doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Ponadto Stadnina oferuje wyjazdy w góry Beskidu Sądeckiego i Pienin, przejażdżki bryczkami i wozami kuligowymi.

Więcej informacji znajdziesz również na stronie: www.ojkpiwnicznazdroj.pl

 

 

TRASY SPACEROWE

Piwniczna Zdrój dla osób, których meczą długie górskie wędrówki, oferuje mniej forsujące trasy spacerowe:
- Piwniczna Zdrój – Kicarz (kolor niebieski),
- Piwniczna Zdrój – Majerz (kolor czerwony)
i wiele innych…
Zapraszamy po gratisową mapkę do odebrania w Kawiarni „FLORENCJA”

 

 

 

WIERCHOMLA STACJA NARCIARSKA

W górnej części Goliny, u podnóża góry Pusta Wielka, leży Wierchomla Mała gdzie znajduje się nowoczesna stacja narciarska „Dwie Doliny”. Rozległy teren do zjazdów narciarskich zapewnia narciarzom idealne warunki do szusowania od grudnia do kwietnia. W okresie letnim czynny jest wyciąg krzesełkowy Wierchomla z którego mogą korzystać turyści wiosną, latem i jesienią.

Więcej informacji znajdziesz również na stronie: www.wierchomla.com.pl

 

 

 

NATURALNE ŹRÓDŁA WODY MINERALNEJ

Piwniczna Zdrój jest uzdrowiskiem uznanym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Jako uzdrowisko górskie specjalizuje się w profilaktyce leczniczej chorób układu oddechowego oraz układu trawienia. Na obszarze gminy Piwniczna wody mineralne występują we wszystkich miejscowościach znajdujących się po prawej stronie rzeki Poprad (Głębokie, Kokuszka, Zawodzie w Piwnicznej, Łomnica, Wierchomla, Zubrzyk). Są to:
- woda mineralna Piwniczanka dostępna w pijalniach przy ul. Zdrojowej,
- woda podziemna z wypływu „Julian”, „Wierchomlanka” i „Zdrój” w Wierchomli,
- woda podziemna z wypływu „Łomniczanka” i „Stefan” w Łomnicy Zdroju,

 

 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

Osobom preferującym aktywny wypoczynek Gmina Piwniczna oferuje bardzo dogodne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego na pięciu szlakach rowerowych o łącznej długości około 90 km oraz gęstej sieci dróg prowadzących do wysoko położonych przysiółków. Dla tych, którzy są po raz pierwszy z rowerem w górach polecamy trasy  wzdłóż rzeki Poprad, lub bocznymi dolinami w górę wsi Kokuszka, Łomnica lub Wierchomla.
Turyści którzy nie zabrali z sobą rowerów mogą skorzystać z wypożyczalni.

 

 

PUNKTY WIDOKOWE

Park Węgielnik-Skałki w Piwnicznej-Zdrój zachęca wszystkich lubiących ruch do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Na wszystkich spacerowiczów czeka platforma i wieża widokowa, turystyczne ścieżki oraz rekonstrukcja okopów z czasów II wojny światowej.

 

 

 

 

SZLAK RZEMIOSŁA

Nieznane zakątki Małopolski i ludzi z prawdziwą pasją można poznać dzięki Szlakowi Rzemiosła. Przemierzając go można poznać ponad 180 twórców, około 130 miejscowości, 24 rzemiosła i 6 tras: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecka i Gorlicką.


Piwniczna Zdrój

ul. Rynek 16 CENTRUM

tel. kom. 669 906 999

biuro@florencja.eu